Blog
VIBROCORE test
Před pár týdny se nám do týmu Bikeskills.cz, doslova dostaly do rukou řídítka SPANK s tzv. VIBROCORE™ jádrem. Pro nás to byla velká neznámá a nevěděli jsme co od řídítek čekat a ani jsme popravdě neměli vysoká očekávání, protože jsou to jednoduše „jen“ řídítka. Jenže po testu se vše změnilo a teď si říkám…. PROČ NE? Vše vysvětlím dále.
CO JE TO TEN VIBROCORE™
Princip je na první pohled jednoduchý. Jedná se o pěnu specifické hustoty, vstříknutou do dutiny řidítek, které vyplňují zhruba z 80%. Proč né komplet? Kraje řídítek jsou bez pěny a připravené pro případné zkrácení, tak abyste hned neřezali Vibrocore™ pěnu.
Co je ale zajímavější, tak pěna má poměrně vysokou hustotu a je navíc biologicky odbouratelná. Výplň také zvyšuje celkovou pevnost řídítek, což je příjemný benefit, ale určitě ne ten hlavní cíl, který si SPANK vytýčil. Teprve když budeme mluvit o vibracích, přijde na řadu hlavní slovo Vibrocore™.
JAK VIBROCORE™ FUNGUJE
Jako první každého napadne pohlcení vibrací během jízdy. Částečně ano a částečně ne. Smysl Vibrocore™ výplně, není především pohlcovat vibrace (na to máte na kole spíš odpružené vidlice, tlumiče apod.), ale spíš měnit frekvenci vibrací. Pohlcování vibrací je toho sice drobnou součástí, ale né tím hlavním co mají řídítka s pěnou za účel.
Vibrocore™ byl vytířben po několika letech do přesně definovaného typu pěny, která mění frekvenci vibrací, která se kolem během jízdy přenášejí do řídítek a z řídítek dále do rukou či předloktí jezdce.
Zajímavé video, které popisuje vývoj Vibrocore™ najdete zde:
FREKVENCE VIBRACÍ
Frekvence během jízdy na MTB kole dosahuje je něco mezi 2-200Hz, což je poměrně vysoký rozptyl. Záleží na stylu jízdy a také povrchu po kterém se s kolem pohybujete. Nicméně většina běžných vibrací se pohybuje někde mezi 5-50Hz. Každá řídítka ať už karbonová nebo hliníková mají také svoji vlastí frekvenci vibrací, takže se do nich krásně přenášejí nejenom vibrace z kola, rámu, vidlice apod, ale také vydávají vlastní vibraci, což vytváří zjednodušeně řečeno….úžasnou bouři vibrací .
Podle SPANK stránek, kde se popisuje podrobněji celý systém Vibrocore™ viz.: https://spank-ind.com/blogs/news/vibrocore™-the-inside-story je prokázáno, že vibrace, které jsou mají frekvenci cca 8-50Hz jsou nebezpečná pro ruce, svaly rukou a předloktí a mohou způsobit tzv. HAVS a postupně přejít do tzv. CECS. Nejsem odborníkem či lékařem ale po pár chvílích na Google jsem viděl pár nehezkých obrázků a vůbec mě představa ani jednoho neláká.
HAVS (Hand Arm Vibration Syndrome) je jinak také nazvaný jako syndrom bílých prstů, nebo také Raynaudoův syndrom viz.: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/raynauduv-syndrom který často doprovází Raynaudovu nemoc viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Raynaudova_nemoc. Bílé až modré konečky prstů, špatné prokrvení a poškození tkání, neokysličení až odumření tkání. Prostě nic příjemného. Tento
syndrom se často projevuje u povolání, kde pracujete s nástroji, které způsobují silnější vibrace jako např. pila, vrtačka, bourací kladivo apod. Nicméně při jízdě na kole, zejména MTB po lesních cestách, kořenech a hrbolatých cestách se vibracím jednoduše také nevyhnete a řídítka každý drží dost pevně na to, aby mu nevyletěla z ruky.
CECS (Chronic Exertional Compartment Syndrome) který může být následkem HAVS a často se objevuje u motorsportů, kdy je třeba pevný stisk doprovázený vibracemi od stroje. Nicméně objevuje se i u bodybuilderů a jednoduše tahačů železa. Ztráta síly v rukou a bolest předloktí je v podstatě výsledkem a dost často následovaným chirurgickým zákrokem. Hledejte fotografie k CECS a moc pěkný pohled to nebude.
PŘEDCHÁZENÍ PROBLÉMŮ VIBROCORE™
Pěna uvnitř řídítek tedy primárně nepohlcuje nárazy, či vibrace. Od toho tam prostě není, ale jednoduše mění frekvenci vibrací řídítek a kola mimo uvedené nebezpečné frekvence, které mohou, ale samozřejmě u někoho nikdy nemusí, způsobit poškození svalů a nervů rukou či ztrátu kontroly na kolem apod.
CO JSME SI Z TESTU ODNESLI
Řidítka SPANK patří mezi jedny z nejlepších na trhu i bez Vibrocore™ pěny, která nyní dostála své 6. generace. Námi testovaná řídítka SPAN SPIKE 35 perfektně sedí do ruky a navíc jejich oversize 35mm průměr napovídá zvýšení celkové pevnosti pro Enduro či DH.
Nyní se ale vrátím k úvodní myšlence. Když už někdo věnoval tolik pozornosti něčemu jako jsou vibrace, frekvence vibrací a zabránění vzniku nemocí jako HEVS a CECS, tak proč nevyužít šance dopřát svým rukám „delší životnost“ bez bolestí a problémů. Můžete Vibrocore™ věřit, nebo taky nemusíte, ale i kdyby řídítka a jejich vnitřní pěna pomohla jen o 10% zamezit problémům, které se nemusí projevit hned při první jízdě, ale např. po delší době či ve stáří…..tak…..PROČ NE?
Pár záběrů z testu v podání Bikeskills projektu:
Autor: @marektryner